top of page
Vectomov 2019_4.jpg

Sonja Vectomov (nar. 1979) je Finsko-česká hudebnice a skladatelka, pocházející z rodiny která má hluboce zasazené kořeny v klasickém hudebním světě. Její první hudební experimenty začaly již v 80. letech ve Finsku např. formou musique concrète, s flétnami, dětským sborem, orchestrem a studiem houslí a klavíru na Středofinské konzervatoři.

 

Začátkem 90. let Vectomov objevila finskou elektronickou hudební scénu a navštěvovala koncerty umělců jako Jimi Tenor, Aavikko a Imatran Voima.

 

V polovině 90. let se Vectomov usadila v Praze a několik let hrála první housle v Pražském studentském orchestru, který založila dirigentka a klavíristka Vlasta Škampová a významný český pedagog a cellista Mirko Škampa.

 

V druhé polovině 90. let se vrátila do Finska a přidala se k techno kolektivu Niitty, který mimo jiné organizoval vystoupení umělců jako Jeff Mills a Anthony Rother. Ve stejné době začala sbírat vinylové desky, DJovat a pozorně sledovat dění kolem finskeho labelu Rikos Records.  

 

V roce 2002 se Vectomov přestěhovala do Anglického města Norwich, kde vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (NUA). V Norwichi se seznámila s umělkyní Stephanie Wild a spolu založili umělecké duo „The Rubishettes“. Vystupovaly jako teatrální DJs na spoustě klubových akcích s flétnami, ghetto blastery a mikrofony. Anglická hudební scéna přivedla Sonju blíž ke stylům jako je grime, breakbeat, drum and bass a breakcore.  

 

Od svého návratu roku 2005 do Prahy aktivně pracovala jako kulturní architektka. Organizovala nespočet uměleckých festivalů a koncertů po celé Evropě s hudebníky jako Felix Kubin, Momus, Terror Bird Scream Club & Electrosexual a God Des & She.  V roce 2008 začala Vectomov produkovat svou vlastní hudbu pod několika pseudonymy – Contemporary Dog Show, Sonja Neverstop a Raw Salad. V současné době vystupuje a nahrává pod vlastním křestním jménem.  

 

Sonja Vectomov je vášnivou zvukovou průzkumnicí propojující spontánní příběhy inspirované životem, literaturou a vědou s one-woman show s masivními beaty, syntezátory a živými akustickými nástroji,  jako jsou housle, harmonika, mandolína a viola. Svým hlasem jemně kráčí mezi zpěvem a vyprávěním.  

 

Vectomov hrála po boku např. Jessy Lanza, God Des & She, Tusk, Mad Kate. Objevila se na albech švýcarské hudební skupiny JJ & Palin (housle), Českého elektronického ansámblu Foma Open In Dark Room (EP), 2013, (zpěv, texty), My Name is Ann! Shelter Remixes, (EP), 2015, female:pressure Reveller Compilation vol.1 s trackem „Microbe Hunters“ a na Papalescu2 "Das Telescop" single remixy, 2016. Na podzim 2016, Vectomov vydala svoji debutovou desku

Lamprophrenia a v březnu 2017 vyšlo EP Unusual Dual na americkém labelu Uneventful Records.

 

bottom of page